روش جدید خواندن اسکن ها می تواند خطر حمله قلبی را پیش بینی کند، تحقیقات می گوید | جامعه

۲۴ تیر ۱۳۹۶ کافه

تحقیقات نشان می دهد که حملات قلبی ممکن است به زودی به راحتی قابل پیش بینی باشد.

هر ساله، حدود ۷۵۰،۰۰۰ آمریکایی دارای حمله قلبی هستند و تقریبا نیمی از آنها از بین می روند، اغلب قبل از رسیدن به بیمارستان. در انگلستان، هر ۷ دقیقه یک حمله قلبی دارد. پزشکان امیدوارند که بیماران با ریسک بالا را شناسایی کنند تا بتوانند از درمان پیشگیرانه استفاده کنند و توصیه می کنند تغییرات شیوه زندگی را تغییر دهند.

هنگامی که پلاک های چربی در شریان های قلب دچار التهاب می شوند، معمولا حملات قلبی رخ می دهد. پروفسور کیت کان کان، نویسنده جدیدترین تحقیق، گفت: "التهاب دیواره ی سپرده چربی ضعیف است و می تواند باعث انقباض و انتشار مطالب آن ها در خون شود." "این می تواند لخته شدن خون، مهار خونریزی حیاتی برای عضله قلب و ایجاد یک حمله قلبی باشد."

اما اندازه گیری این که چگونه این سرخرگ ها ملتهب هستند، اندازه گیری دشوار است، به این معنی کسانی که از داروهای ضد التهاب محافظت کننده سود می برند ممکن است آنها را دریافت نکنند.

اکنون محققان در آکسفورد در انگلستان و Erlangen در آلمان می گویند که یک نشانه حیاتی پیدا کرده اند – و این همان چربی است که اطراف آن شریان های قلب واکنش نشان می دهند به التهاب مجاور آن.

تیم متوجه شد که در افراد سی تی اسکن در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی، دفع چربی در کنار شریان های قلب با یک الگوی رنگ زرد و سیاه رنگ بسیار مشخص – چیزی که در کنترل های سالم دیده نمی شود

"ما کشف کردیم که التهاب داخل عروق کرونر واقعا از بین می رود و هماهنگی چربی های اطراف آن را تغییر می دهد و ما می توانیم این تغییر را بر روی سی تی اسکن ساده با استفاده از روش جدیدی از تجزیه و تحلیل ما اندازه گیری کنیم"، Charalambos Antoniades، associate professor از داروهای قلبی عروقی در دانشگاه آکسفورد، که این مطالعه را هدایت کرد. یافته ها در زمانی که محققان بعد از استفاده از یک تست استاندارد گرانقیمت طلا به نام PET اسکن تایید کردند

نوشتن در مجله Science Translational Medicine، تیم نیز نشان می دهد که شریان های ملتحمه به نظر می رسد که "خنک کردن" به عنوان بیماران پس از حمله قلبی بهبود یافته است.

مارک دوک، متخصص قلب و عروق دانشگاه ادینبورگ، که در تحقیق دخیل نبود، گفت که سادگی تکنیک هیجان انگیز بود. او گفت: "این یک قطعه تحقیق بسیار جالب است." "برای اولین بار، ما یک نگاه اجمالی به چگونگی التهاب شریان از طریق ساده و پنج دقیقه CT اسکن می کنیم." دیوك افزود: اگر نتایج مطالعات بیشتری ادامه یابد، این روش می تواند به شناسایی افرادی كه بیشترین بهره را می برند از درمان های جدید اما گران قیمت مانند آخرین داروهای کاهش کلسترول.

پروفسور متیین اوکیران، مددکار پزشکی در بنیاد قلب بریتانیا که بخشی از این مطالعه بود، نیز مشتاق بود. او گفت: "اگر این تکنیک در وعده بیشتر در تعداد بیشتری از بیماران زندگی کند، می تواند به مردم کمک کند تا از حمله قلبی بالقوه منجر شود."

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم