محققان MIT ارزیابی پمپ های خورشیدی برای آبیاری و هستخراج نمک در هند را ارزیابی می کنند.

۲۳ آبان ۱۳۹۶ کافه

در سال ۲۰۱۴، دولت هند یک هدف بلندپروازانه برای جایگزینی ۲۶ میلیون پمپ آب زیرزمینی به همراه هزینه دیزلی برای گزینه های کارآمدتر و سازگار به همراه محیط زیست مانند پمپ های خورشیدی.

پمپ های آب زیرزمینی یک تکنولوژی حیاتی در هند هستند، به ویژه برای کشاورزان کوچک که به آنها برای آبیاری در فصل های خشک بستگی دارند. پمپ های خورشیدی به همراه کمبود اتصال به شبکه برق قابل اعتماد و قیمت به همراهلا و متغیر عرضه سوخت دیزل توان به همراهلقوه زیادی برای پاسخگویی به نیازهای کشاورزان دارند، در حالی که کاهش هزینه ها و حفظ منابع طبیعی بهتر هست.

محققان MIT اخیرا گزارش جدیدی را برای ارزیابی طیف وسیعی از فناوری های خورشیدی پمپ و مدل های کسب و کار موجود در هند برای هستخراج آبیاری و نمکی ارائه کرده اند تا بتوانند بهتر بدانند که فناوری ها بهترین نیازهای کشاورزان را دارند.

گزارش "پمپ های خورشیدی: روش های فنی، سیستم ها و مدل های کسب و کار برای ارزیابی"، جزئیات طرح مطالعه و یافته های آخرین ارزیابی تجربی را که توسط ابتکار جامع ارزیابی فناوری (CITE)، برنامه ای تحت حمایت آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده (USAID) و به رهبری یک تیم چند رشته ای از اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان MIT

در سال ۲۰۱۲ در MIT راه اندازی شد، CITE یک برنامه پیشگام در زمینه توسعه روش های ارزیابی محصول در توسعه جهانی هست. محققان CITE محصولات را از سه دیدگاه محاسبه می کنند، از جمله: مناسب بودن (چطور محصول یک هدف را انجام می دهد)، مقیاس پذیری (چقدر زنجیره عرضه محصول به طور موثر به مصرف کنندگان منتهی می شود)، و پایداری (چگونه محصول به درستی، مداوم و به طور مداوم توسط کاربران هستفاده می شود در طول زمان)

طراحی مطالعه برای پر کردن شکاف اطلاعات در به همراهزار

به همراه وجود پتانسیل بسیار به همراهلایی برای پمپ های خورشیدی برای پر کردن نیازهای تکنولوژیکی، اطلاعات کمی برای مصرف کنندگان در مورد آنچه که برای نیازهای آنها مناسب تر هست و طیف وسیعی از محصولات موجود برای انتخاب وجود دارد.

"پتانسیل زیادی برای این تکنولوژی ها برای ایجاد یک تفاوت وجود دارد، اما تنوع زیادی در هزینه و عملکرد این پمپ ها وجود دارد و بسیاری از سردرگمی در پیدا کردن پمپ مناسب برای درخوهست شما،" جنیفر می گوید Green، CITE پژوهش و تحقیق در زمینه تحقیقات پایداری و مرکز تحقیقات مرکز تحقیقات سیستم های اجتماعی دانشگاه MIT. "در بسیاری از مناطق، تنها افرادی که برای اطلاع رسانی به مردم می فروشند، افرادی هستند که پمپ ها را خریداری می کنند، بنابراین یک ارزیابی مستقل از پمپ ها به همراه شرکای ما یک جایگزین اطلاعاتی برای شخص ثالث ارائه می دهد."

برای انجام ارزیابی، محققان MIT به همراه همکاری آزمایشگاه تبه همراهدل فناوری در کمبریج، ماساچوست و همچنین انجمن زنان کارمند خود که در هند مستقر در هند فعالیت می کنند، یک اتحادیه کارگری هست که زنان را در اقتصاد غیر رسمی هند به سمت مشاغل کامل سازماندهی می کند و در حال حاضر هستفاده از پمپ های خورشیدی در برنامه های خود را انجام می دهد.

محققان عملکرد فنی سیستم های پمپ خورشیدی کوچک را در کارگاه آموزشی MIT D-Lab آزمایش کردند و سیستم های پمپ خورشیدی بزرگتری را در جوامع محلی هند که در آنها فعال بودند مورد آزمایش قرار دادند. این امر به آزمایش آزمایش دقیقتر، کنترل شده آزمایشگاهی و همچنین بررسی دقیقتری از زندگی واقعی، مبتنی بر اینکه چگونه سیستمها در محیطی که در آنها مستقر میشوند، مجاز میبه همراهشند. محققان همچنین از تکنیک مدل سازی پیچیده سیستم برای بررسی اینکه چگونه پمپ ها شرایط اجتماعی، اقتصادی و محیطی اطرافشان را تحت تاثیر قرار دادند، و همچنین اینکه چگونه سیهست های مختلف دولتی ممکن هست بر این شرایط در یک سطح کلان تاثیر بگذارد، هستفاده کرد.

"این بسیار مهم بود، زیرا اگرچه اینها" پمپ های تمیز "هستند از منظر هستفاده از انرژی خورشیدی، نگرانی وجود دارد که مشوق هزینه برای کم کردن پمپ و هستفاده از آب کمتر نیست". "هنگامی که مردم از دیزل هستفاده می کنند، به همراه لیتر هزینه می کنند، به طوری که آنها از حداقل ممکن هستفاده می کنند. به همراه هستفاده از انرژی خورشیدی، هنگامی که مردم سرمایه گذاری را برای خرید تجهیزات سرمایه گذاری می کنند، آنها انگیزه می گیرند تا به اندازه کافی پمپاژ شوند تا به همراهزده خوبی از سرمایه گذاری داشته به همراهشند و بتوانند به طور جدی به تامین آب های زیرزمینی آسیب برسانند. "

شناسایی مناسب ترین فن آوری های قابل دسترس

در آزمایشگاه، محققان MIT پنج پمپ را خریداری کردند – Falcon FCM 115، Harbour Freight، Kirloskar SKDS116 ++، Rotomag MBP30 و Shakti SMP1200-20-30. آزمایشات آزمایشگاهی در مورد جریان جریان، سهولت پر شدن و کارایی کلی نشان داد که دو پمپ ارزان قیمت – Falcon و Rotomag – بهترین و گرانترین پمپ را انجام دادند – شکتی – ضعیف عمل کرد. محققان MIT همچنان در مورد هستفاده از پمپ، نصب سنسورهای دور در پانل ها و پمپ ها در گجرات، هند مورد هستفاده قرار گرفت تا اطمینان حاصل شود که پمپ ها به طور مداوم در طول یک روز مورد هستفاده قرار می گیرند و به درستی عمل می کنند.

از آنجا که پمپ های خورشیدی اغلب برای کشاورزان در مقیاس بسیار گران قیمت هستند، CITE همچنین تجزیه و تحلیل مورد کسب و کار را انجام داده هست تا بدانند که چه مکانیزم های تأمین مالی می تواند تکنولوژی خورشیدی را برای این کاربران حیاتی مقرون به صرفه تر کند. به عنوان مثال، محققان به سیهست های دولتی نظیر یارانه هزینه های تجهیزات خورشیدی و پرداخت برق بیش از حد به عنوان ترکیبی از این کمک می کنند تا به این ترتیب به کشاورزان کمک کند.

"گرین می گوید:" هزینه پمپ های خورشیدی هنوز هم برای کشاورزان فردی بسیار به همراهلا هست تا آنها را مستقیما خریداری کنند. " "برای اطمینان از اینکه مکانیزم های تأمین مالی برای این کاربران در دسترس هستند ضروری خواهد بود. سیستم های خورشیدی پمپاژ همراه به همراه سیهست های تفصیلی دولتی و سایر فن آوری ها برای به حداقل رساندن هستفاده از آب بهترین روش برای بهینه سازی رابطه آب و غذا هست.

علاوه بر ارزیابی، CITE یک ابزار اندازه گیری پمپ را ایجاد کرد که می تواند برای کمک به کشاورزان در مورد اندازه پمپ آنها که به همراه توجه به ابعاد مخصوص آنها، نیازهای آب و سایر عوامل مورد نیاز هست، مورد هستفاده قرار گیرد.

"گرین می گوید" این دانش و قدرت بیشتری را برای آنها می دهد تا به همراه تولیدکنندگان پمپ آب صحبت کنند ". "اگر آنها می دانند که چه چیزی نیاز دارند، آنها احتمالا کمتر به خرید چیزی بیش از حد برای نیازهای خود صحبت می کنند. ما نمی خواهیم آنها بیش از حد پرداخت کنند. »

"Reema Nanavaty، مدیر انجمن زنان کارفرمای خود می گوید:" کار ارزیابی CITE ارزش افزوده زیادی بوده هست [for the Self Employed Women’s Association]، زیرا ما می توانیم بهتر شناخت که پمپ ها کارآمد هستند. " "ما یک سازمان فنی نیستیم و نمی خوهستیم معیشت این کارگران صنایع معدنی را به همراه وارد کردن نوع غلط پمپ یا یک پمپ ناکارآمد تعیین کنیم."

تحقیق CITE توسط اداره انکشافی جهانی USAID USA تأمین می شود. CITE توسط محقق اصلی Bishwapriya Sanyal از وزارت مطالعات شهری و برنامه ریزی شهری MIT هدایت می شود و توسط هستادان MIT و کارکنان D-Lab، مرکز خدمات عمومی Priscilla King Gray، مرکز تحقیقات سیستم های اجتماعی، مرکز حمل و نقل و تدارکات، دانشکده مهندسی و مدرسه مدیریت اسلوون

علاوه بر سبز، همکاران در این گزارش شامل دستیاران پژوهشی CITE آمیت گاندی، جانارس B. اسپیلبرگ و کریستینا سونگ؛ دریاچه برنان و لابراتوار تبه همراهدل فناوری و اعدام ایلتن؛ و همچنین Vandana Pandya و سارا لین پزک.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم