۵۲ اثر تاریخی در فهرست موقت ثبت جهانی قرار دارد> کافه سرچ

۲۳ دی ۱۳۹۶ کافه

        معاون میراث فرهنگی:
    

        معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی، صنایع و گردشگری گفت: "پرونده ۵۲ تاریخی شاخص کشور برای ثبت جهانی در یونسکو در فهرست موقت سازمان قرار دارد."
    

        

             52 اثر تاریخی در فهرست موقت جهانی ثبت شده

        

 

به گزارش مائراثااریا به اصطلاح ایرنا محمدحسن طالبیان معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی امروز شنبه ۲۳ دی به همراه اعلام این خبر اظهار داشت: «سهمیه سالانه کشور ما برای ثبت جهانی اثر تاریخی در یونسکو یک اثر هست اما ۵۲ اثر تاریخی شاخص کشور برای ثبت جهانی در فهرست او موقت این سازمان را بر عهده دارد. »

او افزود:« علاوه بر این ۵۲ اثر، سازمان میراثفرهنگی، صنایع و گردشگری در حال تکمیل پرونده ۵۰ اثر دیگر شاخص هست که به ترتیب اولویت و توزیع هستان در موقت این سازمان می شود. »

طالبیان تأکید کرد:« علاوه بر توزیع ا توني و عادلانه، شاخص بودن و اهميت آثار، مديريت خوب، دخالت کمتر انسانی، داشتن زمان لازم برای ترم و تركیبردن قبل از به همراهزدید یونسکو از دیگر عوامل فوكتورها و اولویت قرار گرفتن در فهرست موقت این سازمان هست. »

درآمد موزه ها به صورت کامل به آنها به همراهزگردانده می شود

معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری گفت: "در سازمان برنامه های اجتماعی تصویب شد تا درآمد موزه ها، محوطه ها و سایت ها به همراه نام و حساب اختصاصی آنها به دولت عمومی خزانه پرداخت شود و بدون جبران بخش های خود به خود."

طالبیان یادآور شد: «به همراه این روند و گشایش حساب اختصاصی برای تک تک موزه ها و سایت ها، دیگر به جز بخشی از درآمد، تمام درآمد خود به خودشان می رسد.»

او افزود: «ابتدا تمام پول ها و درآمد اکتسابی سالیانه برای کنترل به همراه نام موزه یا سایت و پایگاه به خزانه میرود و پس از انجام کنترل و درجه "

به همراه اشاره به اینکه موزه ها به صورت هیئت آمنایی اداره می شوند، افزود:" تخصیص درآمد موزه ها به خودشان می تواند به مدیریت بهتر و موزه ها از این درآمد برای توسعه و پرداخت حقوق شخصی خود هستفاده می کند. »

به گفته او، تعداد محدودی از موزه های کشور در حدود ۳۰ موزه، مانند تخت جمشید، حافظیه، سعدآبه همراهد و میدان جهنمی دارای درآمد خوب و به همراهقی موزه ها به همراهید برای اداره خود دولت های دولتی دریافت کنند. »

طالبیان اظهار کرد:« در چند سال قبل ۲۰ تا ۳۰ درصد از مجموع درآمد سالیانه موزههای کشور که به دولت خسارات دولتی می انجامد، دوبه همراهره به آنها به همراهزگردانده می شود. »

تأیید نگهداری از قرآن تاریخی نگل به مردم نمونه بسیار موفق

معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی، صنایع و گردشگری یادآور شد: «برگزاری دوره نگهداری از قرآن تاریخی نگل نمونه بسیار موفق هست و حق حفاظت از ناملایمات قومی را به مردم می دهد.»

طالبیان تأکید کرد: «حقیقت واقعی جامعه، مردم هستند که می توانند به این ترتیب، این نکته را اثبه همراهت می کند که در نمونه کورن تاریخی نگل این ثابت شده هست. »

او افزود:« مردم این روستا به همراه حفاظت و نگهداری خود از این قرآن تاریخی و به همراه ارزش، به همراهعث ایجاد یک جاذبه معنوی گردشگری در این منطقه بوده هست. »

به گفته طالبیان، هیئت امنای این مسجد به همراه احداث موزه ای کوچک از قرآنهای خطی و اشیای قدیمی، این روستا به یکی از اهداف گردشگری در هستان کردستان کره تبدیل شده هست. »

او از تلاش ها و دلسوزی مردم روستای نگل برای حفاظت و نگهداری از قرآن تاریخی نگگ قدردانی کرد.

قرآن تاریخی نگلی از قدیمی ترین مقالات کتاب مقدس کشور در قرن بیستم اسلام و در قطع رحلی بزرگ به همراه جلد چرمی و صفحات ضخیم به خط کوفی طلا کاری مزین به نقوش گیاهی نوشته شده به شماره ۲ در فهرصت ماندن کشور ثبت نام ملی شده هست.

مدیریت حفاظت از این قرآن به خود ساکنان روستایی، تقدیر دیگری از دولتهای دولتی از مردم برای ارزش گذاری به یادگارهای گذشته هست.

معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی، صنایع و گردشگری پنجشنبه گذشته برای شرکت در آیین به همراهزنمایی از قرآن تاریخی نگل به کردستان سفر کرده هست.

روستای نگل به همراه سههزار جمعیت جمعیت در ۶۵ کیلومتری سنندج و در مسیر جاده ساناندی، مریوان واقع شده هست.

    

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم