موزه صنايع دستي گرگان، احياگر محصولات صنايعدستي و هنر سنتي گلستان> آگهي ميراث آریا

۱ فروردین ۱۳۹۷ کافه

        

در این میان موزه های صنایع دستی که نشان دهنده سبک زندگی، احساسات و توانمندی های تمدن هر منطقه می به همراهشد، می توان به مواردی از روابط عمومی و امور فرهنگی میراثفرهنگی، صنایع و گردشگری هستان گلستان اشاره کرد. جایی ویژه دارند .

موزه های صنایع دستی در کنار موزه های مردم شناسی درویش به زندگی گذشته و عصر مردم هر حوزه ی جغرافیایی و فرهنگی نشان می دهد که مردانی که در این ناحیه بوده اند و از آنها چه نوع مهارت هایی را در جهت تسهیل زندگی روزمره و رفع نیازهای خود بهرهمند شده اند .

هستان گلستان به همراه تاریخچه و فرهنگی تاریخی و روستایی که دارای روحیه فرهنگی و فرهنگی و مردمی هست، بدون شک دارای معدود جاذبه و ارزشمند هست که یکی از آنها صنایع دستی هست .

موزه صنایع دستی گرگان به عنوان اولین موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی هستان گلستان در تاریخ خانه امیر لطفی واقع شده هست .

این موزه می کوشد تا علاوه بر آشنا کردن مردم به همراه رشته ها و صنایع دستی و هنرهای سنتی هستان، پیام های آموزشی و فرهنگی و ترغیب مردم به هستفاده از این محصولات را نشر و گسترش دهد و سبب رونق و احیای دوبه همراهره آنها .

خانه تاریخی امیر لطیفی (ساختمان موزه صنایع دستی گوران) به مساحت ۹۵۶ متر مربع در به همراهفت قدیم گوران در محله نعلبندان و میان محله های پاسرو، نعلبند، چهارشنبه و سرچشمه قرار گرفته هست. این بنا در اواخر دوره قاجار توسط مهدی خان ملک (ملقب به ساعد لشکر و نایب الحكومه هسترآبه همراهد به عنوان خانه مسكونی ساخته شده هست كه در اختیار آقا سید ابوالقاسم امیرلطیفی، داماد خانواده ملك و فرزند حجت الاسلام سیدمحمد علی (معروف به سبط الشیخ) .

ساخت و ساز موزه صنایع دستی گرگان شامل هسته اصلی ساختمان ها و بخش های خدماتی هست که ارزش بیشتری برای اصلی هسته اصلی ساختمان موزه صنایع دستی گورگان هست که هر طبقه دارای یک اتاق سه گانه و دو راهجی در کنار آن و سپس یک اتاق دیگر در هر سو هست. در طبقه زیرین نیز این معماری به کار گرفته شده هست به همراه این تفاوت که راه پله ها به اتاق های سه درب به ۵ دری تبدیل شده اند .

بخش زیبه همراهیی ساختمان روبه همراهز موزه صنایع دستی گنجان مرتبط به همراه درهای چوبی دو لنگه که در طبقه اول دارای کتیبه هستند و در طبقه دوم دارای هاله هستند .

از دیگر ویژگی های بنیاد امیر لطیفی یا همان موزه صنایع دستی گورگان، فرم مناسب به همراه ابعاد بنا، پیش ساخته و مطابق به همراه کف قلع چین و مواجه شدن به همراه مواقع رختشوی اتاق ها، تفکیک خدمات فضایی مانند آشپزخانه و انبه همراهر و بخش خدمه از اصلی هسته .

موزه صنایع دستی گنجان (خانه تاریخی امیر لطیفی) واقع در خیابه همراهن شهدا، کوچه لاله سوم در روزهای نوروز هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر آماده به همراهزدید علاقه مندان هست .

    

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم